KategorieAktualności

Szukasz nieruchomości? Sprawdź prestiżowe lokalizacje do zamieszkania!

prestiżowe lokalizacje

Prestiżowe lokalizacje należą do najbardziej pożądanych na rynku. Często Klienci marzą nie tylko o doskonałej lokalizacji, ale także o gotowych rozwiązaniach, wykończonych w najwyższym standardzie. Nieruchomości Premium cieszą się więc ogromnym zainteresowaniem, a zakup elegancko wykończonego domu czy apartamentu w modnej lokalizacji, niejednokrotnie jest spełnieniem marzeń oraz świadczy o wysokim statusie społecznym. W Małopolsce, mówiąc o najbardziej prestiżowych miejscach, myślimy przede wszystkim o Krakowie, w tym o dzielnicach: Wola Justowska, czy Bielany. Niezwykłym miejscem jest także Parkowe Wzgórze w Mogilanach, które przyciąga swoją magią. Sprawdź TOP prestiżowych miejsc do zamieszkania!

Prestiżowe lokalizacje 

Lokalizacja danej nieruchomości może być rozpatrywana w różnych aspektach. W przypadku lokalizacji nieruchomości do zamieszkania, kluczowe będą atrakcyjność, a przede wszystkim – prestiż. Podczas Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań zespół Krakowskiego Rynku Nieruchomości przeprowadził krótką ankietę wśród uczestników Giełdy*. Dwa krótkie pytania – o atrakcyjność oraz prestiż lokalizacji rozwiały wątpliwości. Okazuje się, że inaczej kształtuje się udział czynników wpływających na prestiż lub atrakcyjność danej okolicy.

Atrakcyjność 

 • Dostępność komunikacyjna – 75%,
 • Bliskie położenie względem centrum miasta – 41%,
 • Preferowana zielona okolica – 40%,
 • Dostępności ośrodków użyteczności publicznej – 25%,
 • Bezpieczeństwo okolicy – 25%,
 • Profil mieszkańców okolicy – 2%.

Prestiż lokalizacji

 • Odległość od centrum miasta – 75%,
 • Unikatowa okolica, a także bliskość wyjątkowych obiektów oraz miejsc – 47%,
 • Otoczenie inwestycjami o unikatowej architekturze – 36%,
 • Wysokie ceny mieszkań w danej okolicy 10%.

Gdzie szukać nieruchomości premium?

Nieruchomości premium zapewniają najwyższy standard, prestiż, a także komfort i wygodę. Nie tylko projekt i wykończenie domu, czy mieszkania, musi spełniać wysokie wymagania. Z perspektywy rynku nieruchomości lokalizacja jest jednym z najważniejszych wyznaczników prestiżu. Nieruchomości o największym zainteresowaniu skupiają się głównie w centrach kluczowych miast, miejscach widokowych oraz modnych dzielnicach. Jednak obszary te są bardzo eksploatowane i wyraźnie odczuwany jest ich niedobór. Obecnie, bardzo silnym trendem stała się odnowa i rewitalizacja budynków już istniejących. Często firmy stawiają na zabytkowe, historyczne obiekty. 

Po przeciwnej stronie znajdziemy lokalizacje, które położone są daleko od zgiełku miasta. W przypadku nieruchomości luksusowych liczy się także odpoczynek od hałasu oraz duża, rekreacyjna działka. Ważne jest jednak, by lokalizacja była doskonale skomunikowana, a okolica posiadała mnóstwo walorów – tereny rekreacyjne, zieleń, piękna zabudowa, historyczne miejsca. 

Aktualne trendy na rynku nieruchomości premium

Obecnie, na rynku można zauważyć wzrost zainteresowania nieruchomościami, które są gotowe do odbioru, wykończone pod klucz. Najchętniej wybierane są te, które posiadają ogrody lub działki, albo zlokalizowane są do 100 km od aglomeracji. Pandemia COVID-19 zdecydowanie wpłynęła na potrzeby mieszkaniowe. Interesują nas obiekty z większą powierzchnią lub liczbą pomieszczeń. Jest to jak najbardziej zrozumiałe – w przypadku pracy czy nauki zdalnej, pozwalają one na większy komfort, wygodę, ale i pozytywnie wpływają na wydajność oraz efektywność.

Nieruchomości premium – prestiżowe lokalizacje w Krakowie

Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Mieszkają tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i  osoby starsze. Od lat Kraków kojarzony jest ze studentami, ale też ludźmi sztuki czy kultury.  Stolica Małopolski to także doskonałe miejsce dla rozwoju firm i przedsiębiorstw. Dynamiczny rozwój, ale i otwartość powodują, że coraz częściej na stałe przenoszą się tu także obcokrajowcy. Stąd też rynek nieruchomości jest bogaty, a przy tym bardzo różnorodny. Znajdziemy niebanalne inwestycje w niewygórowanej cenie i stosunkowo tanie mieszkania, ale też nieruchomości premium w najwyższym standardzie. Ceny, jak oferta, są zróżnicowane. Wynoszą średnio od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł za m2. Mimo różnic krakowskie nieruchomości mają cechę wspólną: oferty mieszkań oraz domów dopasowane są do potrzeb, a także wymagań praktycznie każdego klienta.

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, biorąc pod uwagę wielkość i dynamikę, Kraków zajmuje drugie miejsce w rankingu polskich miast z największą ofertą nieruchomości. To także drugie, po Warszawie, królestwo nieruchomości z segmentu premium. Szczególnie znane są zwłaszcza apartamenty Angel Wawel, gdzie rekord cenowy pobił jeden z apartamentów wystawiony na sprzedaż za blisko 20 mln zł. Deweloperzy szukają dogodnych lokalizacji w ścisłym centrum, na starówce bądź w okolicach. Niezwykle popularne są także prestiżowe dzielnice w rejonach willowych – Wola Justowska czy też Bielany.

Zwierzyniec, Kraków

Spokojna, bardzo zamożna dzielnica mieszkalna, która znana jest z licznych, zielonych terenów. Zwierzyniec to jedna z bardziej prestiżowych części Krakowa. Ma wiele do zaoferowania:

 • Las Wolski z Ogrodem Zoologicznym.
 • Błonia – zielone płuca Krakowa – najchętniej wybierany przez biegaczy, rowerzystów i rolkarzy teren, do uprawiania sportu.
 • Kopiec Kościuszki – sztucznie usypany pagórek na ekskluzywnym osiedlu Salwator z neogotycką kaplicą bł. Bronisławy. 
 • Kopiec Piłsudskiego – największy w Krakowie, położony w zachodniej części dzielnicy. Z wielowiekowego klasztoru norbertanek roztacza się widok na rzekę.

Do tego należy dodać atrakcyjne położenie, bardzo bliskie od centrum Krakowa. Zwierzyniec przyciąga także zróżnicowaną architekturą – mieszczą się tutaj niskie domy jednorodzinne, ale i piękne, wiekowe kamienice. Nie brakuje również nowoczesnych, atrakcyjnych mieszkań wykończonych w wysokim standardzie. Prestiż lokalizacji wpływa znacząco na wartość zarówno działek, jak i nieruchomości. Standardowo ceny rozpoczynają się od 1 mln złotych.

Wola Justowska

Zielony teren, cisza i błogi spokój, czyli Wola Justowska – jeden z najdroższych rejonów Krakowa. Przede wszystkim znajduje się tam mnóstwo domów jednorodzinnych. Mniejszą część stanowią mieszkania oraz apartamenty w wysokim standardzie. Bliskość zielonych terenów Lasku Wolskiego oraz ZOO, jak również niedalekie położenie od centrum miasta należą do zdecydowanych atutów lokalizacji. W okolicy znajdują się liczne sklepy, salony urody oraz SPA, obiekty sportowe czy rekreacyjne, a także restauracje i lokale, dzięki którym obszar Woli pozwala na spokojne życie, bez konieczności wyjazdu do centrum. Mieszkają tam najzamożniejsi mieszkańcy Krakowa.

Bielany

Bielany krakowskie zdecydowanie należą do jednej z najchętniej wybieranych, luksusowych okolic. Lokalizacja ułatwia komunikację – bliskość autostrady A4 jest zdecydowanym atutem miejsca. Trwają prace także nad innymi inwestycjami w pobliżu tj. budowa terminalu autobusowo-tramwajowego, parking typu Park&Ride oraz parking dla autokarów turystycznych. Z pewnością te kwestie będą miały ogromny wpływ na atrakcyjność dzielnicy, dzięki czemu okolica stanie się kluczowym punktem komunikacyjnym miasta. Bielany, położone w zachodniej części miasta, znajdują się w dobrym sąsiedztwie (m.in. Wola Justowska, Piekary, Bielany, Salwator, Przegorzały, Dębniki czy Liszki), co dodatkowo podnosi prestiż miejsca. 

Parkowe Wzgórze, Mogilany

Mogilany to niezwykłe miejsce. A Parkowe Wzgórze jest samym sercem pięknej okolicy. Osiedle domów położone jest na łagodnym grzbiecie Góry Mogilańskiej. Roztacza się z niej zachwycający widok. Od strony południowej widoczna jest wspaniała panorama gór ze szczytami Pilska, Babiej Góry oraz wierzchołkami Tatr Wysokich, od strony północnej zaś podkrakowskie wzgórza z dominującym klasztorem Kamedułów na Bielanach.

Od samego centrum stolicy Małopolski, dzieli nas tylko 15 minut drogi (przejazd przez Zakopiankę). W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zespół pałacowo – parkowy w Mogilanach, miejski rynek, siedemnastowieczny kościół. Całość – układ urbanistyczny oraz architektoniczne rozwiązania poszczególnych domów – została podporządkowana idei pełnego otwarcia na otaczający pejzaż.

Teren osiedla jest strzeżony przez profesjonalną firmę ochroniarską, ogrodzony oraz monitorowany. Parkowe Wzgórze oferuje place zabaw dla dzieci, fontannę, zadbane miejsca do wypoczynku. W pobliżu dogodne tereny spacerowe i wycieczkowe. Restauracja, salka koncertowa, spa, masaże, a także siłownia, gabinet kosmetyczny, przedszkole, hotel czy biura do wynajęcia. Teren wspólny osiedla to dużo zieleni, place zabaw, oczko wodne oraz kilka kilometrów ścieżek spacerowo-rowerowych. Spacerując po osiedlu, możemy podziwiać wspaniały widok na góry, a w pogodnie dni obejrzeć Tatry. Ważnym aspektem dla rodzin z dziećmi jest także bliskość Szkoły międzynarodowej International School of Kraków w Lusinie (oddalona ok. 5 km).

Dogodna lokalizacja na wzgórzu to nie tylko zachwycające widoki. Położenia osiedla zapewnia mieszkańcom wysoką jakość zdrowego, świeżego, górskiego powietrza.

Prestiżowe lokalizacje i rekordowe ceny

High Level Book co roku publikuje raport, w którym podaje próg wejścia, czyli minimalną, średnią cenę za m2, jaką trzeba zapłacić, aby stać się właścicielem nieruchomości premium. W Polsce poziom ten jest bardzo zróżnicowany. Najwyższy próg wejścia zanotowano w Warszawie – 26,4 tys. zł (wzrost o 6% r/r). Dalej jest Trójmiasto z wartością 18,5 tys. zł (wzrost o 6% r/r), Wrocław – 14,5 tys. zł (bez zmian), Kraków – 14,9 tys. zł (wzrost o 8% r/r) i Poznań – 11,7 tys. zł (wzrost o 6%). Z kolei najniższy próg wejścia jest w Łodzi – 7,5 tys. zł (jednak to znaczny wzrost od roku poprzedniego, bo aż 14%).
Najwyższa średnia cena za m2 nieruchomości luksusowych od lat utrzymuje się w Warszawie. Oscyluje w granicach 32 tys. zł. Dalej jest Trójmiasto ze średnią 19,2 tys. zł za m2. Na kolejnej pozycji znalazł się Wrocław ze średnią ceną 17,1 tys. zł za m2. Kolejno w zestawieniu znajdziemy Kraków – 16,5 tys. zł za m2, a także Poznań – 13 tys. zł za m2. Wszystkie z powyższych lokalizacji z wyjątkiem Trójmiasta (spadek o 4%), odnotowały wzrost między 6% (Wrocław), a 11% (Kraków).

Ceny średnie i maksymalne domów z wybranych lokalizacji, na podstawie danych transakcyjnych z ostatnich 2 lat

 • Bielany
   • max.: 1,65 mln, 
   • śr.: 1,3 mln
 • Wola Justowska:
   • max.: 6,3 mln,
   • śr.: 1,9 mln
 • Mogilany Parkowe Wzgórze:
   • max.: 3,15 mln, 
   • śr.: 2 mln
 • Mogilany widokowa ulica Skawińska:
   • max.: 3,55 mln,
   • śr.: 2,45 mln
 • Zielonki gmina w najlepszych lokalizacjach:
   • max.: 3,9 mln,
   • śr.: 1,4 mln

MWoźniak Group

Rzeczoznawca Majątkowy | Sprzedaż Nieruchomości Premium | Wycena nieruchomości

Oferujemy luksusowe nieruchomości w wysokim standardzie. Posiadamy oferty na wyłączność, które niedostępne są w regularnej sprzedaży. Służymy także pomocą, wiedzą oraz doświadczeniem w procesie wyceny mieszkania lub innej nieruchomości. Zapewniamy profesjonalne usługi, dbając o najwyższą jakość, dyskrecję, a także szybkość działania. Jesteśmy dla naszych Klientów na każdym etapie współpracy, zawsze działając zgodnie z ich najlepszym interesem. Aby uzyskać wycenę, prosimy o kontakt przez formularz.

 

Zapraszamy także do kontaktu: 

Biuro Rzeczoznawcy Majątkowego – tel. 696 750 092

lub poprzez adres e-mail: [email protected] 

Najdroższa nieruchomość w Polsce 

Portal wawalove.wp.pl podaje, że najdroższym domem w Polsce jest przepiękna, usytuowana w Piasecznie pod Warszawą, rezydencja.

Słowo: luksus zdecydowanie wybrzmiewa z każdej części rezydencji. Całość wykonana z najwyższej jakości materiałów: mahoniowe okna oraz drzwi, marmurowe posadzki czy też podłoga z egzotycznego drewna. Do dyspozycji mamy 8 łazienek, jak również na piętrze 8 pokoi od 40 do 90 m2. Hol ma 170 m2, a biblioteka – 100. Meble zostały wykonane na zamówienie. Pochodzą z włoskiej kolekcji, a ich wartość jest równa kilku mieszkaniom. Dla ciekawostki podano informację, że kryształowy żyrandol w salonie waży 1,5 tony. Ważnym aspektem jest też ogród – 12 tys. m2, gdzie czekają na nas egzotyczne rośliny, staw z wysepką oraz wyszukane elementy architektury ogrodowej.

Cena tej wspaniałej nieruchomości to 105 mln zł. Dom liczy 3 tys. m2 powierzchni i jest zlokalizowany na 4 ha działki, co w przeliczeniu daje nam 35 tys. zł/m2. 

prestiżowe lokalizacje, luksusowe domy fot. Aaron Spelling Co
| fot. Aaron Spelling Co | Najdroższa rezydencja w Polsce wg portalu wawalove.wp.pl